Vidalı mil, Bilyalı vidalı mil, Ballscrew mili montajı değişimi

bilyalı vidalı mil ballscrew miliCnc torna, cnc dik işleme merkezi tezgahlarının ve bazı yüzey taşlama tezgahlarında yaşanılan sorunlardan birisi de parçanın istenilen ölçülerde işlenememesidir. Bunun birçok nedeni vardır. İlk olarak programda hatalı girilen ölçüler kontrol edilerek ilk kontrol gerçekleştirilir. Vidalı milin aşınmasındaki başlıca nedenler şöyle sıralanabilir;

1.) Bilyalı vidalı milin tezgah bağlantı civataları gevşek olabilir.
2.) Bilyalı vidalı mil bilya yatakları aşınmış olabilir.
3.) Hareketli kızak kamaları aşınmış veya boşluk yapmış olabilir.
4.) Bilyalı vidalı mil ve eksen motoru arasında (kaplin, dişli, kayış vb.) ayarsızlık
olabilir.
5.) Bilyalı vidalı mil ve somunu arasındaki boşluk miktarı üreticinin müsaade ettiği tolerans dışına çıkmış olabilir.

Vidalı milin arızalı olup olmadığını anlamak için yukardaki kriterleri kontrol edebilirsiniz. Eğer ki bütün kontrollerden sonra parça hala istenilen ölçülerde değilse vidalı mil ve somunu aşınmış ve değiştirilmesi gerekiyor demektir.

Vidalı milin aşınması ve boşluk yapmasının en önemli nedenlerini; yağlama sistemindeki arızalar, tezgaha kapasite üzerinden yüklenilmesi, günlük-haftalık-aylık-yıllık bakımlarının gerektiği gibi yapılmaması, teleskopik kapakların ve vidalı mili koruyan kapkaların aşınmasından dolayı talaş vb. gibi maddelerin aşınmaya neden olması şeklinde sıralayabiliriz.

Vidalı millerde INA, SKF, THK, Hiwin, LSK, CPC, STAF, THOMSON, G-TEN, TSUBAKI gibi markalar kullanılmaktadır.

Bu yazı Bilyalı Vidalı Mil, Cnc Freze, Cnc Torna kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*